3. B - základy ekonomických věd

Část učebnice, kterou potřebujete, si stáhněte zde.


Seminární práce na 1. pololetí školního roku 2019/2020

termín odevzdání: podle domluvy ve vytištěné podobě a zároveň odeslat kopii na seminarky.vodicka@seznam.cz

Zadání práce: podle vlastního uvážení si vyberte jednu současnou českou komerční banku nebo pojišťovnu a najděte si v ní (nebo na její internetové stránce) dva veřejnosti nabízené finanční produkty, které si prostudujete a potom navzájem porovnáte jejich výhodnost tak, jak to vidíte z vaší osobní pozice, a tu ale musíte vysvětlit, zdůvodnit, proč jste si vybrali právě to, či ono. Zdůvodnění bude obsahovat alespoň 5 bodů s komentářem (ne že řeknete jen: to je pro mě lepší - to není zdůvodnění!). Vyberte si například:

a) spoření pro mladé lidi x pro důchodce

b) vedení běžného účtu pro mladé lidi (studenty) x rodiny

nebo srovnejte tentýž typologický finanční produkt u dvou různých bank (pojišťoven) - např. i důchodové připojištění, ev. pojištění úrazové, cestovní, zákonné pojištění motorového vozidla apod.

Úprava seminární práce je stejná jako v případě ZSV, kde jsou podrobné instrukce i vzor ke stažení. Druhá a třetí strana práce bude věnována 1. produktu a 2. produktu.

Opakovací test za první pololetí: finanční trh a jeho účastníci, produkty finančního trhu, fin. produkty pro správu peněz (BÚO - založení účtu, obvyklé smluvní podmínky, struktura a vedení účtu, trvalé příkazy, debetní a kontokorentní účet atd), fin. produkty pro spoření a navýšení peněz, úvěry a jejich druhy, další fin. produkty; jak hospodaří banka.



____________________________________________________________________________

Příklad hyperinflace - článek z i-novin Hospodářských novin:

Za 35 000 000 000 000 000 zimbabwských dolarů jeden americký. Zimbabwe nabízí nový kurz

12. 6. 2015 13:42 (aktualizováno 14:01)

https://byznys.ihned.cz/c1-64156760-za-35-000-000-000-000-000-zimbabwskych-dolaru-jeden-americky-zimbabwe-nabizi-novy-kurz

  • Zimbabwská centrální banka začne převádět účty denominované v tamější měně na účty v amerických dolarech.
  • Za 175 biliard zimbabwských dolarů obdrží majitel účtu pět dolarů amerických.
  • Držitelé hotovosti si pak mohou bankovky směnit v kurzu jednoho amerického dolaru za každých 250 bilionů dolarů zimbabwských.
Vláda jihoafrického státu Zimbabwe rozhodla, že účty denominované v prakticky bezcenných tamějších dolarech budou převedeny na americké dolary. Zimbabwe zahájilo používání cizích měn již v roce 2009. Důvodem využívání amerického dolaru či jihoafrického randu byla hyperinflace tamější měny, která v roce 2008 činila závratných 500 miliard procent.

Jak uvádí deník Guardian, v době vrcholu krize se běžně chodilo na nákup s plastovou taškou plnou peněz. Ceny se pak zvedaly dvakrát denně, což připomíná situaci v Německu v roce 1923, kdy Němci chodili pro chleba s pytlem plným znehodnocených marek. Tam však dosáhla měsíční inflace ve svém vrcholu "jen" 32 400 procent.

Dosud největší hyperinflace pak trvala po druhé světové válce v roce 1946 v Maďarsku, kde dosáhla v červenci zmíněného roku výše nepředstavitelných 13 biliard procent.

"Od pondělí mohou všichni obyvatelé Zimbabwe mající účet zřízený před rokem 2009 požádat o převod svých finančních prostředků na americké dolary," oznámil John Mangudya, guvernér tamější národní banky.

Zajímavostí je, že mnozí Zimbabwané si bankovky nechávají a prodávají je turistům jako suvenýry. Poslední a nejvyšší vytištěná tamější bankovka představovala sto bilionů tamějších dolarů.

Bankovní konta se sumou do 175 biliard zimbabwských dolarů budou směněna za 5 amerických dolarů. Vlastníkům kont s vyšším obnosem budou prostředky směněny v kurzu jednoho amerického dolaru za 35 biliard zimbabwských.

Obyvatelé, kteří stále drží některé bankovky, si je mohou v bankách směnit v poměru jednoho dolaru za každých 250 bilionů zimbabwských dolarů. To znamená, že držitel stobilionové bankovky obdrží 40 centů. Centrální banka si na zmíněné operace vyčlenila 20 milionů dolarů.

____________________________________________________________________________

Co je RPSN?

RPSN (roční procentní sazba nákladů) je číslo, které má umožnit spotřebiteli lépe vyhodnotit výhodnost nebo nevýhodnost poskytovaného úvěru. RPSN udává procentuální podíl z dlužné částky, který musí spotřebitel zaplatit za období jednoho roku v souvislosti se splátkami, správou a dalšími výdaji spojenými s čerpáním úvěru.

Poskytovatel spotřebitelského úvěru je v Česku od 1. ledna 2002 ze zákona povinen uvádět u své nabídky i RPSN (tato povinnost je částečně omezena, RPSN se nemusí uvádět např. u úvěrů nižších než 5000 Kč nebo vyšších než 1 880 000 Kč, u hypoték atd.). Pokud poskytovatel tuto povinnost nesplní, je jím poskytnutý úvěr automaticky úročen diskontní sazbou ČNB (což je zpravidla pro zákazníka výrazně výhodnější). Obdobnou povinnost mají i poskytovatelé v ostatních zemích EU, vyplývá ze směrnice 98/7/ES.

Účel RPSN

Při uzavírání půjčky je obvykle velmi obtížné porovnat nabídky jednotlivých poskytovatelů pouze podle roční úrokové míry úvěru. Často jsou vyžadovány různé dodatečné platby:

  • poplatky za uzavření smlouvy (administrativní poplatky),
  • poplatky za správu úvěru,
  • poplatky za vedení účtu,
  • poplatky za převody peněžních prostředků,
  • první navýšená splátka (akontace),
  • u leasingu odkupní cena předmětu,
  • pojištění schopnosti splácet
  • apod.

I úrokové míry bývají uváděny s různým základem (roční, měsíční, týdenní). RPSN, které zahrnuje všechny platby a je zásadně na roční bázi, tak usnadňuje orientaci při porovnání různých nabídek.

Co je lichva?

Lichva neboli úžera (z lat. usuria; z germ.: got. leihwan = leihen) je obecně závazek nepřiměřený k zisku závazkem získanému. Nejčastějším příkladem jsou půjčky s velkými nebo dokonce obrovskými úroky, třeba i 100 % za každý den.
Podle českého zákona je lichva trestný čin, jehož se dopustí ten, kdo zneužívaje něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, lehkomyslnosti nebo něčího rozrušení, dá sobě nebo jinému poskytnout nebo slíbit plnění, jehož hodnota je k hodnotě vzájemného plnění v hrubém nepoměru, nebo kdo takovou pohledávku uplatní nebo v úmyslu uplatnit ji na sebe převede.Český zákon však nestanovuje žádnou procentuální hranici, od které by půjčka byla považována za lichvu, a tak jsou nabízeny půjčky s RPSN i přes 4000 %. Viz níže.
Pojem lichva měl již od starověku odlišný význam - jako lichva byl označován "jakýkoli příjem úroku za půjčené peníze". Tórou byla lichva židům zapovězena (mezi sebou, cizinci, tj. nežidovi, je povoleno půjčovat na úrok). Ve středověku byla naopak zapovězena křesťanům a naopak byla jednou z mála činností, kterou mohli vykonávat židé. Křesťany byla považována za jeden z nejtěžších hříchů;[řada koncilů (od r. 305 po viennský v r. 1311) ji odsoudila jako zavrženíhodnou. V Koruně české byla lichva křesťanům povolena až roku 1484 Vladislavem II. Jagellonským. Na počátku 16. století se výše úroku pohybovala mezi 10-35 %. Roku 1545 ji legalizoval Jindřich VIII.
Současnost
Ve některých západoevropských státech je hranice lichvy stanovena jako procentuální odchylka od průměrných tržních úroků, v některých státech je stanovena pevně, například ve Švýcarsku je maximální hranice u spotřebních úvěrů stanovena na 15 %. V Česku takováto hranice stanovena není.
V současnosti je lichva problémem hlavně těch, kteří neumějí odhadnout následky půjček s vysokými úroky. V Česku je známa zejména lichva mezi Romy, která je v mnohých případech příčinou bídy, ze které se dlužníci bez vnějšího zásahu nemohou již nikdy dostat.
Novodobá lichvářka obvykle nevypadá jako Alena Ivanovna, odpudivá stařena z Dostojevského Zločinu a trestu. Může mít tvář mladé přívětivé ženy vystupující v televizní reklamě coby dobrosrdečná rodinná přítelkyně, která vám peníze osobně přinese až domů. Někteří věřitelé půjčují bez záruk sociálně slabým lidem, kteří v řadě případů nejsou schopni dluh během svého života splatit. Věřitel následně získává nárok na hrazení dluhů ze sociálních dávek. Původní dluh včetně neustále rostoucího penále sice není nikdy splacen, současná hodnota (present value) dlouhodobě strhávaných srážek však převýší původní půjčku.


© 2016 Mgr. Ivo Vodička Střední škola pedagogická, hotelnictví a služeb, Litoměřice
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky